Bağdat 31°C
Şam 24°C
Perşembe 6 Mayıs 2021
Savcılıktan kaçmak için yeni vatandaşlıklar: İran’a sadakatli milis liderleri Irak’ta nüfuzlarının sona erdiğini mi algılıyor?  - الحل نت

Savcılıktan kaçmak için yeni vatandaşlıklar: İran’a sadakatli milis liderleri Irak’ta nüfuzlarının sona erdiğini mi algılıyor? 


Iraklı kaynaklara göre İran yanlısı milislerin bazı liderleri gelecekte yasal kovuşturmaya maruz kalmamak amacıyla farklı ülkelerin vatandaşlığını satın almaktadır.

Bazı ülkelerin vatandaşlığını -Karayip Denizi ve Latin Amerika ülkeleri gibi-yatırım veya gayrimenkul sahipliği yoluyla bir süre ikamet ettikten sonra elde etmek mümkündür.

Vatandaşlık onları koruyor

‘’Bu milis liderleri geleceği garantiye almak amacıyla başka ülkelerin vatandaşı olmak için çabalamaktadır, Irak siyasi sisteminde herhangi bir değişiklik yaşanacağı zaman kendilerini kovuşturma veya hapsedilme olasılığına karşı koruyorlar’’

Sivil aktivist Ahmet Alaa Al-Hal Net’e konuşmasına şöyle devam etti: komşu ülkelere yakın olan partilerin lehine siyasi bir etki sağlamak için bu milisler tarafından büyük sayıda cinayetler işlendi. Milislerin dağılması ve kanun egemenliği için meydanlarda protesto eden aktivist ve siyasi kişilerin suikasti ve kaçırılması hep bu milisler tarafından gerçekleştirildi.

Iraklı aktiviste göre milis liderleri ekonomik etkisi olan bazı operasyonlara katkıda bulundu. Bazı Irak ekonomik kurumları silah tehdidi ile satın alındı, bununla beraber kendi kontrolü altında olan illerde bu milisler, tüccar ve yatırımcılardan ve haraç almaktadır, aynı zamanda büyük yolsuzluk operasyonlara katıldı ve önemli Irak sınır kapılarını eline aldı.

‘’Bu devasa kazançların sonucu olarak milis liderlerin ellinde önemli bir finans biriktirildi. Siyasi ve bölgesel değişikliklere açık olan Irak arenasında kendi nüfuzlarının azalma ihtimaline karşı milis liderler tarafından her tedbir alınmaktadır’’.

İran güvenli bir barınak değil

Ama neden Karayip Denizi ve Latin Amerika ülkeleri? İran, destekçilerine güvenli sığınak sağlamıyor mu?

Ahmet Alaa bu soruyu şöyle cevaplıyor: İran bu milislere destek vermesine rağmen onlara güvenli bir sığınağı temsil etmiyor, çünkü İran’da endişe yaratan uluslararası  bir durum yaşanmaktadır ve ekonomik bir çöküş olasılığı yüksektir, aynı zamanda Batı ile bir anlaşma yapılacağı anda bu milislerden vazgeçilmelidir. Bu yüzden milis liderleri gelecek konusunda İran’dan pek bir şey beklememektedir.

Konuşmasına şöyle devam ediyor: Karayip Denizi ve Pasifik Okyanusu bölgesi, Latin Amerika ülkeleri genelde güvenli yerlerdir, sadece Iraklı suçlulara değil bazı mafya ve organize suç liderleri de bu ülkelere para aklamak ve yasal kovuşturmadan kaçmak için sığınmaktadır.

Uluslararası adalet onları kovalayacak

Hukukçu aktivist Ömer Al-Farhan’a göre başka ülkenin vatandaşı olmak, suçlunun ana vatanında veya başka bir ülkede, milis liderlerini yasal kovuşturmadan kurtaramayacaktır ve ceza davalarını engellemeyecektir.

Iraklı hukukçu Al-Hal Net’e şunu söyledi: belki de milis liderlerin umduğunun tam tersine, yeni yabancı vatandaşlıkları Avrupa mahkemelerinde haklarında dava açmayı kolaylaştırabilecektir. Avrupa’da insanlığa karşı suç işleyen birçok kişinin mahkemesine şahit olduk.

Al-Farhan şunu da söyledi: Irak savcılığı suçluları sorumlu tutamayacaksa, uluslararası adalete yönleneceğiz çünkü birçok ülkede adaletli ve bağımsız yargı sistemi kullanılabilmektedir, şu anda Fransa’da eski Irak Başbakanı için olduğu gibi.

Paris mahkemesinde insanlığa karşı suçlarla mücadele için Savcılık Bürosunda eski Irak Başbakanı Adil Abdul-Mehdi hakkında beş Iraklı aile tarafından bir yasal şikâyet davası açıldı. Bu davada Abdul-Mehdi 2019’da Teşrin Ayaklanması’nda insanlığa karşı suçlar, işkence ve zorla kaybetme ile suçlanmaktadır.

Büyük para ile vatandaşlık

Bağdat’ta bir seyahat ajansı sahibine göre yeni vatandaşlık almak için turizm ofisleri silah patronları tarafından kullanılmaktadır.

Adını açıklanmamak şartıyla bu kaynak Al-Hal Net’e şöyle konuştu: günlük, farklı Irak illerinden, bazı uzak ülkelerin vizesini almak, yatırım yapıp vatandaşlık elde etmek amacıyla büyük sayıda erkek ve kadın tarafından bize başvuruluyor.

‘’Bu kişilerin yatırımcı veya girişimci olmadığı bellidir. Kullandıkları arabalardan, yanlarında olan korumalardan ve yaklaşım tarzlarından milis lideri oldukları ortaya çıkmaktadır’’.

‘’gitmek istedikleri öncelikli ülkeler Dominik Cumhuriyeti, Türkiye, Kıbrıs, Romanya ve Latin Amerika’da olan bazı adalardır’’.

Konuşmasını şöyle sonlandırdı: bilgilerimize göre bu ülkelerin vatandaşlığını alma maliyeti en az 150 bin dolardır, bununla beraber ikamet ettiği ülkede günlük harcama ve yatırım parası gerekiyor, bu kadar paranın her Irak vatandaşında bulunması zordur, büyük iş adamları ve milis liderleri hariç.Yorumlar